Get Adobe Flash player

یادداشت ها

جامه سیاه بر تن اعداد!

امید مافی: بانوی جوان که با هزار امید هندسه ...

موج سواری صدا و سیما، فارس، کیهان و ...

یکی دو ساعت اول بعد انتشار عکس نمایندگان مجلس با ...

دل نوشته

باعرض سلام ،ادب و احترام به شما  جوانان ، ...

تقدیر و تشکرهیت کشتی از هیت امنای شهرک ...

به گزارش روابط عمومی هیت کشتی، در این پیام آمده ...

می توان حرف های تازه هم زد

  آغار هر کاری مشکل است و دشواری های خاص خود ...

اوقات شرعی

پیوندها

 

 

 

 

 

اشتراک مطالب از طریق فید

آمار سایت

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
158
117
585
635
506
8417
2193747

پیش بینی امروز
192


IP شما:34.231.21.83
معلوم نیست کرباسچی از کدام جریان اصلاحات صحبت می‌کند که توافقی بر رهبری سید محمد خاتمی ندارد، ولی آنچه روشن است این است که خاتمی پس از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش به عنوان «سر» اصلاحات شناخته می‌شده و می‌شود.

به گزارش گفتگونیوز ، اصلاحات رهبر دارد یا ندارد؟ «سر» اصلاحات چه کسی است؟ غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران اخیرا اظهاراتی داشته و بحث رهبری در اصلاحات را پیش کشیده؛ او به روزنامه سازندگی یعنی ارگان حزب متبوعش گفته: «نه آقای خاتمی هرگز چنین ادعایی داشته‌اند که رهبر مجموعه جریان اصلاحات هستند و نه جریان اصلاحات با هم بر سر رهبری جریان اصلاحات توافق کرده‌اند. گروه‌های جریان اصلاحات به آقای خاتمی بسیار علاقه‌مند هستند اما اینگونه نیست که همه با هم توافق کرده‌اند که در شرایط فعلی ایشان رهبر جریان اصلاحات تلقی شوند. شاید جمله درست‌تر این باشد که جریان اصلاحات پیش از آنکه به «رهبرجدید» نیاز داشته باشد از اساس نیازمند «رهبر» است».

معلوم نیست منظور کرباسچی از کدام جریان اصلاحات صحبت می‌کند که توافقی بر رهبری سید محمد خاتمی ندارد، ولی آنچه روشن است این است که خاتمی پس از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش به عنوان «سر» اصلاحات شناخته می‌شده و می‌شود.اینگونه اظهارات از سمت کارگزاران شاید چندان دور از ذهن نباشد؛ مخصوصا پس از حرکات اخیر این حزب. کارگزاران کمی سعی کرده از جریان اصلاحات فاصله بگیرد و خود را به اعتدالی‌ها نزدیک کند. آنچنان که هر از گاهی زمزمه‌هایی مبنی بر حمایت کارگزاران از علی لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ به گوش می‌رسد. از سوی دیگر این حزب که از سال ۷۶ خود را وارد اردوگاه اصلاحات کرده، حالا خود را نزدیک دولتی می‌کند که پس از انتحابات روز به روز از اصلاح‌طلبان فاصله می‌گیرد.

اما این سخنان کرباسچی از سوی جریان اصلاحات بی پاسخ نماند. 

علی تاجرنیا از سرشناسان جبهه اصلاحات درباره سخنان اخیر کرباسچی گفته: «کرباسچی صحبت‌ها و رفتارهای خاصِ سیاسی دارد که مقداری سؤال‌برانگیز شده است. در چندین مقطع شاهد کنش‌های سیاسی توسط وی بوده‌ایم. یکی از معروف‌ترین‌های آن در انتخابات 88 بود که کرباسچی ریاست ستاد کروبی را بر عهده داشت اما گفت من به موسوی رأی می‌دهم».

از سوی دیگر محمود صادقی نماینده عضو فراکسیون امید در واکنش به اظهارات کرباسچی در توییتر خود نوشت: «پیوند کارگزاران با اصلاح‌طلبان از ابتدا، بیش از آنکه هویتی باشد، سیاسی بود. بهترین توصیف برای این جریان همان راست مدرن برآمده از راست سنتی است».

احتمالا اشاره صادقی به حمایت کارگزاران از محمد خاتمی در جریان انتخابات ۷۶ است؛ آنجایی که کارگزاران که پدر معنوی‌شان هاشمی رفسنجانی بود، بعد از سبک و سنگین کردن اوضاع سیاسی حمایت خود را ریاست جمهوری خاتمی اعلام کرد. این حزب که از سال ۷۵ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد، پس از دوم خرداد، در زمره احزاب جریان اصلاح‌طلب قرار گرفت.

الیاس حضرتی هم به «خبرآنلاین» گفته که خاتمی از رهبران اصلاحات است؛ او اینگونه توضیح داد که «آقای خاتمی از رهبران اصلاحات هستند و مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از جمله افرادی بود که همیشه مشورت‌هایش مورد پذیرش اصلاح‌طلبان قرار می‌گرفت که به‌هر‌حال ایشان به رحمت خدا رفتند. آقایان موسوی‌خوئینی‌ها و عبدالله نوری نیز از افراد تأثیرگذار هستند؛ اما در میان همه این افراد، آقای خاتمی نماد این مجموعه محسوب می‌شود».

اما مهمتر از اینها، سخنان حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران بود. او در مصاحبه‌ای سخنانی بر خلاف آنچه کرباسچی در ارگان حزب گفته، بیان کرد. مرعشیی، خاتمی را تنها رهبر اصلاحات دانسته و گفته: «ما برای آقای خاتمی احترام ویژه‌ای قائل هستیم و طبق مصوبات قبلی، آقای خاتمی را رهبر اصلاحات می‌دانیم و اگر آقای کرباسچی مقصودشان این بوده که آقای خاتمی رهبر اصلاحات نیستند، باید در کمیته سیاسی حزب دراین‌باره بحث شود». سخنگوی کارگزاران موضع رسمی حزب متبوع خود را رهبری خاتمی بر جریان اصلاحات بیان کرد و نظر کرباسچی را یک نظر «شخصی» دانست: «اگر مقصود این باشد که آقای خاتمی رهبر اصلاحات نیستند، این نظر شخصی آقای کرباسچی است». این اظهارات نشاندهنده اختلافات درون حزبی کارگزاران و عدم وجود رهبری و نظر واحد در حزب است؛ آن هم در افکار عمومی و نه در جلسات حزب.

اما کرباسچی هم وقتی دید اوضاع بر وفق مراد نیست و مخالفت‌های زیادی با او شده، در مصاحبه‌ای سعی کرد اظهارات خود را اصلاح کند. او به «ایرنا» گفت: «خاتمی رهبر تشکیلاتی اصلاحات نبوده است ولی بارها وی را «رهبر نمادین اصلاحات» که تاثیرگذار هم است، قلمداد کردم. در بازنگری جدید (بازسازی جبهه اصلاحات) اگر وی بخواهد و اراده کند می‏تواند مدیریت تشکیلاتی را در دست بگیرد». این در حالیست که او در مصاحبه با روزنامه حزب گفته بود:‌« رهبری مفهوم مشخصی دارد، رهبری این نیست که فقط به صورت نمادین بگوییم آقای خاتمی رهبر تشکیلاتی اصلاحات است. آقای خاتمی فردی شناخته شده، مورد احترام و فرهیخته است و از بهترین شخصیت‌هایی است که در عرصه سیاسی فعالیت می‌کند اما موضوع رهبری یک جریان سیاسی امری متفاوت و نیازمند ساز و کار تشکیلاتی در جبهه اصلاحات است. اصلاحات از ابتدا تا‌کنون رهبری نداشته است».

او همچنین در مصاحبه توضیحی خود، خروج کارگزاران از اصلاحات را رد کرده و گفته برداشت‌ها از مصاحبه‌ام نادرست بوده!

اما چه منظور کرباسچی مصاحبه اول بوده باشد چه مصاحبه توضیحی‌اش، و چه اینکه کرباسچی، خاتمی را رهبری اصلاحات بداند یا نداند، تاثیرگذاری خاتمی در چند انتخابات گذشته به خوبی نشان داده که چه کسی کاریزما و مقبولیت دارد و کدام جریان و حزب بر موج این مقبولیت سوار می‌شوند و از میوه‌هایش، که دست اصلاح‌طلبان به آن نمی‌رسد بهره‌مند می‌شوند!

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد